Co kryje się na etykietach produktów? Czyli jak czytać składy kosmetyków
Odwiedzając drogerię, łatwo poddać się urokowi kolorowych i przyciągających uwagę opakowań produktów. W rzeczywistości, gdzie pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę, producenci kosmetyków intensywnie pracują nad tym, aby ich produkty kosmetyczne przyciągały naszą uwagę za pomocą atrakcyjnych etykiet. Ale czy piękne opakowanie rzeczywiście przekłada się na jakość zawartości?
Wybór odpowiednich kosmetyków w tym do pielęgnacji włosów staje się nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy obecny rynek kosmetyczny jest pełen różnorakich produktów. Zrozumienie składów to pierwszy krok do zdrowych i pięknych włosów, ale czy potrafimy rozszyfrować co tak właściwie kryje się na etykietach? W niniejszym artykule dowiesz się jak interpretować składy, a jednocześnie zrozumiesz co kryje się w Twoich ulubionych kosmetykach.
Co oznacza INCI?
Skład kosmetyków widnieje na etykietach zaraz po skrócie INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients co oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Jest to ujednolicony system nazewnictwa składników używanych na całym świecie. Dzięki niemu konsumenci w łatwy sposób mogą rozpoznać składniki produktów, niezależnie od języka oraz kraju w którym są sprzedawane.
Analiza INCI – na czym polega?
Wszyscy producenci kosmetyków muszą umieścić skład INCI na opakowaniu produktu oraz wymienić każdą obecną w produkcje substancje. Jest to ściśle regulowane przez prawo. Przechodząc do samej analizy, musimy zwrócić uwagę na kolejność wymienionych składników. Reguła jest bardzo prosta : im wyżej na liście znajduje się dana substancja, tym większa jest jego obecność w kosmetyku. Należy mieć na uwadze, że norma INCI nie określa precyzyjnych procentowych stężeń składników, lecz jedynie ich względne proporcje w porównaniu do innych składników w produkcie.
Jak działa INCI?
Składniki kosmetyczne wykorzystywane do tworzenia produktów mają przypisaną unikalną nazwę najczęściej w języku angielskim co dotyczy substancji syntetycznych lub po łacinie odnosząc się do substancji naturalnych. Jak już zostało wspomniane, składniki opisane w INCI są przedstawione w określonej kolejności, zaczynając od tych których w produkcie jest najwięcej do tych w najmniejszej ilości. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są składniki których obecność w produkcie jest w stężeniu niższym niż 1%, takie substancje są opisane w dowolnej kolejności – często należą do nich barwniki, konserwanty oraz kompozycje zapachowe. Pamiętajmy, że niektóre składniki aktywne znajdujące się w recepturach kosmetycznych posiadają dość niskie dopuszczalne stężenie w produkcie więc to, że są wymienione daleko w składzie nie oznacza, że nie są skuteczne.
Przeanalizujmy razem skład szamponu Epsilon od Molecular Trichology
Szampon Molecular Trichology EPSILON jest to szampon trychologiczny przeznaczony do pielęgnacji skóry dotkniętej hiperkeratozami takimi jak: łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry.
Skład produktu: Aqua (Water), Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Piroctone Olamine, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil Extract, Hexamidine Diisethionate, Menthol, Fomes Ocinalis (Mushroom) Extract, Niacinamide, Pyridoxine, Panthenol, Allantoin, Threonine, Biotin, Acrylates Copolymer, Polyquaternium-7, Coco Glucoside, Helianthus Annuus (Sunower) Seed Oil, Rosmarinus Ocinalis (Rosemary) Leaf Extract, Hydrolyzed Yeast Protein, Butylene Glycol, Propylene Glycol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Chlorphenesin, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Parfum (Fragrance)
Aby dokładnie poznać specyfikacje produktu oraz dowiedzieć się, jaki wpływ na włosy oraz skórę głowy mają składniki zawarte w szamponie, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej produktu – Szampon Epsilon
Przejdźmy do analizy produktu
W świecie kosmetyków, składniki używane w produktach można podzielić na trzy podstawowe kategorie – substancje bazowe, aktywne oraz pomocnicze. Zrozumienie wspomnianych kategorii pomoże konsumentom dokonać bardziej świadomych wyborów, ocenić jakość oferowanych produktów oraz substancji których zawartość może nie być niewskazana w naszej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się bliżej oraz poznajmy role każdej ze wspomnianych kategorii.
Substancje bazowe – stanowią podstawę produktu. Umożliwiają nadanie odpowiedniej konsystencji produktu, oraz wprowadzenie do preparatu pozostałych składników takich jak substancje czynne
- Aqua(Water)
- Sodium Laureth Sulfate oraz Cocamidopropyl Betaine
- Acrylates Copolymer
- Polyquaternium-7
- Coco Glucoside
- Butylene Glycol
- Propylene Glycol
Substancje aktywne/czynne – to właśnie one wprowadzają zamierzony efekt pielęgnacyjny. Działają na powierzchni skóry mogą również docierać do jej głębszych warstw
- Piroctone Olamine
- Menthol
- Niacinamide
- Pyridoxine
- Panthenol,
- Allantoin
- Threonine
- Biotin
- Hydrolyzed Yeast Protein
Ekstrakty roślinne :
- Melaleuca Alternifolia Leaf Oil Extract
- Fomes Ocinalis (Mushroom) Extract
- Helianthus Annuus (Sunower) Seed Oil
- Rosmarinus Ocinalis (Rosemary) Leaf Extract
Substancje pomocnicze – mają na celu poprawę konsystencji, wyglądu oraz zapachu produktu
Konserwanty:
- Hexamidine Diisethionate
- Citric Acid
- Sodium benzoate
- Benzyl Alcohol
- Chlorphenesin
- Phenoxyethanol
- Sodium Benzoic acid
Substancje zapachowe:
- Parfum (Fragrance)
Aby dokładnie poznać specyfikacje produktu oraz dowiedzieć się, jaki wpływ na włosy oraz skórę głowy mają składniki zawarte w szamponie, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej produktu
Jakich składników należy unikać w kosmetykach?
Wielu uważa, że w kosmetykach znajdują się niebezpieczne substancje, które mogą zakłócać gospodarkę hormonalną, powodować alergie i podrażnienia, a nawet prowadzić do chorób. Takie przekonania często bazują na nierzetelnych źródłach lub na niewłaściwym interpretowaniu informacji naukowych. Coraz częściej możemy natknąć się na „czarną listę szkodliwych substancji” do której zaliczane są takie substancje jak m.in: parabeny, silikony, oleje roślinne, tlenki żelaza, SLS i SLES wykorzystywane do produkcji kosmetyku. Te substancje z pewnością brzmią znajomo. Należy jednak zwrócić uwagę, że wszystkie składniki zawarte w produktach kosmetycznych są przebadane a ich ocena bezpieczeństwa jest szczegółowa uregulowana prawem. Prawo Unii Europejskiej nakłada bardzo surowe wymagania odnośnie bezpieczeństwa kosmetyków – dlatego każdy dany produkt musi przejść dokładną ocenę bezpieczeństwa przed wprowadzeniem do sprzedaży.
Czy musimy uczyć się na pamięć wszystkich składników kosmetyków?
Oczywiście, że nie. Wraz z postępem techniki, narodziło się wiele sposobów na to aby jak najbardziej ułatwić interpretacje analizę składników zawartych w produktach. Najszybszą metodą jest wykorzystanie specjalnych aplikacji, które automatycznie dokonują pełnej analizy. Wystarczy pobrać i zainstalować interesującą nas aplikacje na telefon lub tablet, wykonać zdjęcie składu lub kodu kreskowego, a następnie wybrać opcję „analizuj”. W przeciągu kilku sekund otrzymamy pełną listę gotowej analizy, dzięki czemu w łatwy sposób dowiemy się czy dany produkt charakteryzuje się składem odpowiednim dla naszej skóry oraz włosów.
Podsumowanie
Nauka czytania składów produktów kosmetycznych z początku może wydawać się skomplikowana. Jednak po przeanalizowaniu jak największej ilości INCI proces tan staje się coraz łatwiejszy. Polegając wyłącznie na informacjach podanych przez producenta możemy dokonać zakupu, który tak naprawdę nie spełni naszych oczekiwań. Dlatego warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z poradnikiem jak czytać składy zamieszczone na opakowaniach produktów. Jak najlepsze zrozumienie, tego co znajduje się w naszych ulubionych kosmetykach, pomoże w dokonywaniu świadomych wyborów oraz ułatwi nam dbanie o włosy oraz zdrowy skalp w najlepszy możliwy sposób.